Elame ajal, mil raamat, kui teadmiste allikas, on järjekindlalt kaotamas oma positsiooni. Tundub, et tänapäeval saab hakkama ka ilma raamatuteta. Arendavad multikad ja saated, heliraamatud ning interaktiivsed rakendused elektroonilistes seadmetes võimaldavad lapsel ammutada piisavas koguses teavet. Ja see pole sugugi halb, sest õige ja läbimõeldud valiku korral toovad kõik uued informatsiooni ammutamise viisid kasu nii vanematele kui ka lastele. Ent raamat, ja iseäranis lasteraamat, sisaldab endas palju enamat kui lihtsalt teavet.
Ühise lugemise korral kuulub ema (ise/vanaema/vanaisa) ainult lapsele. Proovige vaadata raamatu lugemisprotsessi lapse silmadega: pidevalt hõivatud vanemad pööravad lõpuks tähelepanu ainult lapsele, istuvad lapse kõrvale ja hakkavad lugema huvitavaid jutte. Laps kuuleb rahulikku ja tuttavat häält, vaatab ilusaid pilte, loob kujutluspilte raamatus toimuvast. Ta võib küsida küsimusi ja jagada muljeid… See on tõeline, kvaliteetne ja siiras suhtlus vanemate ja lapse vahel. Raske on ülehinnata selliste momentide tähtsust lapse jaoks. Ja kui kerge on luua selliseid momente.
Samuti rahustab lugemine enne magaminekut last ning valmistab teda ette puhkamiseks. Samas kui multikate vaatamine mõjub vastupidi ergutavana.
Lisaks, on raamatute lugemise eelised:
– fantaasia, loova mõtlemise, laste kujutlusvõime arendamine;
– treenib teabest arusaamist kuulmise järgi;
– vormib eelistusi (illustratsioonide ja raamatu kujunduse osas tervikuna);
– arendab kõnet. Heades raamatutes on tekst grammatiliselt õige, värvikas ja sujuv. Tavaelus kasutame küllaltki lihtsat kõnet. Samas kui raamatute lehekülgedelt leiame “maitsvaid” lauseid, mis teevad kuulmisele pai ja loovad meie mõtteis muinasjutu.
Armsad vanemad, milliseid raamatuid loete oma lastele enne magamaminekut? Kas teie lapsel on juba ka mõni lemmikraamat?