Uudised

Kuidas tähistatakse uut aastat erinevates maailma riikides.

Kuidas tähistatakse uut aastat erinevates maailma riikides.

Uus aasta on ainuke ülemaailmselt tähistatav pidustus. Igal riigil on omad uue aasta tähistamise traditsioonid ning mõned neist on küllaltki ebaharilikud, järgnevalt toome mõned näiteid.

Soome

Soome uue aasta tähistamistel kinke enam ei tehta – kingitusi tehakse jõuludeks. Uut aastat tähistatakse tavaliselt perega ja pigem tagasihoidlikult.

Soomes on levinud pärimus: kes ärkab uue aasta esimesel päeval vara, on kogu aasta jooksul reibas ja energiline.

Enne: selleks, et lapsed oleksid kuulekad, ärge riielge neid esimesel kuupäeval.

Jaapan

Jaapanis tähistatakse uut aastat 108 kella löömisega kõikidest budistlikest templitest. Number 108 – on iga kella löögiga haihtuvate pattude arv.

Jaapani uue aasta üks ebaharilikke traditsioone on reha ostmine, et “riisuda majja rohkem õnne”.

India

Uus aasta on Indias ilmalik püha, seetõttu tähistatakse seda restoranides ja kohvikutest ning kingitusteks on sageli maiustused, puuviljad või pähklid.

Jõulupuuna kasutavad jaapanlased mangopuud, mida kaunistatakse puu- ja köögiviljadega, pidulauas pakutakse kõige vürtsikamaid toite. Usutakse, et mida teravam toit, seda parem on järgmine aasta.

Kuuba

Aastavahetust peetakse siin peamiseks perekondlikuks pidustuseks. Jõulupuu asemel kaunistatakse okaspuud araukaariat või palmipuud.

Soovide täitumiseks peab kuubalane täitma kõik kodus olevad anumad veega, seejärel sööma 12 viinamarja enne kella 12 öösel ning täpselt südaööl valama kogu vee majaaknast välja.

Uuel aastal valavad Kuuba elanikud üksteist veega üle, ikka õnne nimel.

Panama

Panamal on ebatavalised uue aasta tähistamise traditsioonid. Näiteks põletavad panamalased ebaõnne, kurjust, kannatusi ja häda sümboliseerivat hernehirmutist.

Lisaks võtab iga elanik südaööl kätte mõne mürarikka eseme ja hakkab sellega müra tegema, üritades sel viisil peletada eemale kurjasid vaime. Sireenid huilgavad, kellad löövad, autod signaalitavad. Seega võib öelda, et Panama uus aasta on vast kõige mürarikkam.

Iisrael

Et aasta oleks magus ja õnnelik, alustatakse pidustusi leivaga, mis kastetakse mee sisse ning seejärel kastetakse mee sisse tükk õuna ja soovitakse üksteisele “magusat aastat”».

Hispaania

Et järgmine aasta oleks edukas ja täituksid kõik soovid, peaks aastavahetusel kindlasti seljas olema uus ja punane aluspesu, nii et enne pidupäeva leidub igas supermarketis punaseid aluspükse.

Taani

Taanis on uue aasta traditsiooniks tõusta toolile ja hüpata sellelt alla. Usutakse, et sellisel viisil peletavad elanikud eemale kurjasid vaime ning sisenevad hüpates uue aasta jaanuari. Veel üks ebatavaline traditsioon – visata naabrite ustesse purunenud nõusid. Mida rohkem purukslöödud taldrikuid leiate oma koduukselt, seda edukam saab olema teie aasta.