Uudised

Kuidas kiita last?

Kuidas kiita last?

Kuidas kiita last? – Heldelt!

«Super! Küll sa oled tubli!» «Joonistasid nii ilusa pildi!» «Olen sinu üle väga uhke!» «Ehitasid nii kõrge torni! Äge!» «Mängisid tervelt tund aega oma klotsidega!»

Iga laps vajab oma tegevusele sellist hinnngut, nagu õhku. Et laps saaks iseendaga rahul olla, peaks ta selliseid fraase võimalikult tihti kuulma. Vanemate sõnad on nagu kaja, omamoodi «sisemine hääl», mis jääb lastega terveks eluks. Laote praegu telliseid tervisliku enesehinnangu vundamendile.

Kiitus võib olla erinev. Tehke seda erinevalt!

Lapse kiitmise all mõistame tavaliselt lauseid sõnaga «Sina»: «Sa oled nii julge!» «Sa oled tubli!» «Sa aitasid mind nii palju!»

Mina-sõnumi kiitus on tõhusaim: «Olen sinu üle väga uhke!» «Mul on väga hea meel!».

Mina-sõnumiga kiitus: «Minu vanematele on väga tähtis see, mida ma teen. Minu käitumine teikitab neis häid emotsioone. Oleme üks tervik».

Emotsioone on võimalik väljendada ka ilma sõnadeta. Spontaansed kallistused, hell pilk, naeratus, hellad paitused – kõik see poeb lapsele otse südamesse.

Rääkige konkreetselt, mis teile meeldis!

«Oled oma toa nii hästi ära koristanud. Isegi kirjutuslaud ja riiulitd on puhtad!» «Nii hea pilt tuli, oskasid nii hästi värve valida. Mulle meeldib eriti taevas».

Mida täpsemalt ütlete, mis teille meeldis, seda parem. Laps tunnetab, et olete tõesti tema hea käitumise suhtes tähelepanelik. See kõlab palju usutavamalt, kui «See on suurepärane!» või «Sul tuli see hästi välja, tubli!»

Kui teie laps ei anna liiga palju põhjuseid kiitmiseks, siis seda olulisem on see pisku üles leida ja teda kiita. Ärge unustage sellist olulist asja: mis teiste jaoks võib tunduda väikse asjana, võib teie lapse jaoks olla suureks sammuks edasi ja tõeliseks saavutuseks. Igat väikest asja tuleb märgata, rõhutada tuleb igat väikest sammu, mis on tehtud õiges suunas. See õnnestub kõige paremini siis, kui keskendute oma lapsele ja tema arengule ega võrdle teda teistega – eriti vendade või õdedega!

Jääge hea juurde!

Kui tihti kiidame lapsi, tõstes sellega nende enesehinnangut, ja hiljem selle üleliigse lausega kõik jälle hävitame:

«Mängisite nii ilusti 15 minutit koos. Tavaliselt kaklete juba 5 minuti pärast».

Sellised etteheited lendavad huultelt väga kergesti. Väga kahju. Pärast kiitmist pange punkt.

Kuid tuleb meeles pidada, et kiitust ei tohi olla liiga palju ja kontrollimatult. Kõige mõttekam on seda teha raskete ülesannete täitmisel ja kui laps on olnud leidlik.

Peamiseks kriteeriumiks on lapse edusammud.

Laps peab aru saama, et ta käitus õigesti ja mille eest teda kiidetakse. Oluline on kiita ekukust seoses lapse keskmise tasemega. Oluline on iga sammuga last motiveerida oma võimeid suurendama.