Uudised

Kuidas harjutada last iseseisvalt sööma?

Kuidas harjutada last iseseisvalt sööma?

Lapsi iseseisvalt sööma õpetamiseks on olemas üks nipp: parim õpetamisviis on – mitte segada.

Ei ole olemas sellist vanusepiiri, millest alates peab last iseseisvalt sööma õpetama. Mõnel mudilasel on juba aastaselt lusikas tugevasti peos, ta sööb kindlalt ja midagi maha ei tilguta, teisel aga saabub see aeg alles kahe aasta ligi. Oluline on märgata lapse soovi ja teda toetada. Kui laps tunneb huvi täiskasvanute toidu vastu, püüab Teid jäljendada, üritab lusika ja kahvliga toimetada, tahab süüa teie taldrikust, siis võib Teid õnnitleda – aeg on käes!

REEGEL NR 1

AINULT KOOS!

Ärge pange last istuma eraldi laua taha.
Lapsevanemad on mudilasele kõikides tegevustes parim eeskuju – vaadates, kuidas nad laua taga kenasti ja isuga söövad, innustub ka laps sellest atmosfäärist ja hakkab vanemate liigutusi matkima.

REEGEL NR 2

OHUTULT JA MUGAVALT!

Lapse esimene söögiriist peab olema valmistatud plastikust ja tal peab olema mugav käepide, et lapsel oleks kerge seda käes hoida.
Toidu soojendamisel ärge ajage seda päris kuumaks, et laps end ei kõrvetaks.
Ja mis peamine – ärge riielge last määrdunud riiete ega maha tilkunud söögi pärast, sest see võib rikkuda mudilase tuju ja võtta ära tahtmise iseseisvalt süüa!

REEGEL NR 3

ILUSASTI JA ESTEETILISELT!

Võtke kasutusele erksad nõud!
Isegi väga väikesed lapsed märkavad ilusat kruusi ning sirutuvad just pildiga taldriku poole.

REEGEL NR 4

KERGELT JA MAITSVALT!

Pakkuge lapsele lusikat vaid siis, kui ta on näljane.
Põngerja lemmikroog võib aidata tal omandada söögiriistade käsitsemise oskust. Kui lapse ees on taldrik hõrgutisega, ema aga on hõivatud, siis kindlasti püüab ta seda ise süüa.

REEGEL NR 5

ÄRGE VÕTKE LAPSELT SÖÖGIRIISTU ÄRA!

Mõnikord võib juhtuda, et Teil on kiire, või teile tundub, et ise süües sööb laps liiga vähe. Ei ole vaja lapse indu lusika äravõtmisega pärssida, et teda ise korralikult ja kiiresti toita. Rutakus on selles asjas teie vaenlane, parem varuge aega ja kannatust.

REEGEL NR 6

PIDAGE MEELES TABU!

Ärge iialgi last vägisi toitke – see vaid hävitab lapse huvi söömise kui protsessi vastu. Pole vaja ühitada söömist ka mängimise, raamatute lugemise ja multifilmide vaatamisega.

Ärge karistage põnni selle eest, et ta toitu järele jättis, ning ärge näidake välja oma ärevust, kui ta söögist keeldub. Kõik saab kindlasti korda!

Ning peamine – toetage oma last ja kiitke edusammude eest!!!